Wnętrze inspirowane stylem japandi

Wnętrze inspirowane stylem japandi

Jeśli choć trochę interesujesz się aranżacją wnętrz, to z całą pewnością słyszałeś coś o stylu japandi. Chcesz dowiedzieć się więcej? Przeczytaj nasz artykuł! Wyjaśniamy w nim, co dokładnie kryje się pod tym pojęciem. Opowiadamy też o cechach charakterystycznych tego stylu i podpowiadamy, jak można wprowadzić go do swojego domu, wykorzystując dodatki i meble japandi. Powiemy też, jak nasz sklep z dywanami w Poznaniu oraz kompletnym wyposażeniem wnętrz pomoże Ci poczuć japońsko-skandynawski klimat!

Spis treści

Spotkanie Skandynawii i Japonii

Ponad 8 tysięcy kilometrów dzieli Skandynawię i Japonię. Kultura tych rejonów też jest różna, chciałoby się rzec, odległa. Japońska filozofia wabi-sabi widoczna w tamtejszych aranżacjach gloryfikuje niedoskonałości i naturalny proces starzenia. Jej cechą charakterystyczną jest dążenie do poczucia wewnętrznej harmonii, spokoju, tzw. Zen. Skandynawia natomiast, jako region, gdzie jest stosunkowo mało słońca, stała się matką stylu pełnego bieli i jasnych, ciepłych kolorów. Styl japandi to bardzo ciekawe połączenie najważniejszych elementów skandynawskiego i japońskiego wystroju wnętrz. To punkt spotkania tych odległych kultur na poziomie estetyki użytkowej.

Co charakteryzuje styl japandi?

Do najbardziej charakterystycznych cech stylu japandi z pewnością należy zaliczyć umiar, prostotę i naturalność. Wnętrza urządzone według tych zasad są jasne, pozbawione bibelotów, pełne światła. Sprzyjają wyciszeniu i pozwalają odpocząć od nadmiaru bodźców i kolorów. Widać w nich skandynawską funkcjonalność i prostotę form oraz japoński minimalizm i umiarkowane kontrasty kolorystyczne. Najbardziej typowe cechy można by ująć w następujących punktach:

  • meble japandi są niskie, drewniane i najlepiej stare,
  • we wnętrzach używa się naturalnych materiałów: drewna, wikliny, gliny, lnu, wełny,
  • kolorystyka obejmuje: biel, kolory ziemi, pastele i elementy czerni lub ciemnej zielni, brązu,
  • dodatków jest niewiele, często są to gliniane wazony i misy, zielone rośliny, ozdobne gałęzie,
  • dywany japandi zwykle mają neutralne kolory i są wykonane z wełny lub bawełny.

Jeśli zastanawiasz się, czy to styl odpowiedni dla Ciebie, albo jak wprowadzić go do swojego domu, czytaj dalej!

Wprowadź japandi do Twojego wnętrza

Chcemy od razu podkreślić, że styl japandi nie jest dla każdego. Jeżeli kochasz żywe kolory albo strojne meble, to nie będzie Ci z nim po drodze. Jeśli natomiast lubisz wnętrza, w których dominuje spokój i harmonia, bez zbędnych ozdób i krzykliwych barw, to zdecydowanie powinieneś spróbować wprowadzić japandi do swojego domu! Jak to zrobić?

Przede wszystkim postaw na odpowiednie meble. Warto przynajmniej jednego poszukać na targu staroci albo na aukcjach z takimi rzeczami. Nie bój się spękań i rys. W myśl wabi-sabi to właśnie one są największą ozdobą. Do naszego salonu meblowego zapraszamy po sofy w stylu skandynawskim. Sprawdzi się np. model Bianca.

Usuń z otoczenia wszystkie zbędne elementy. Wzorzysty, kolorowy dywan zamień na nasz Aracelis Paloma, Beto Gray albo Basel Gray. Postaw też na odpowiednie dodatki, które subtelnie ozdobią, nie zaburzając ładu panującego w pomieszczeniu.

Dodatki podkreślające skandynawsko-japoński styl

Wybierając ozdoby, sięgaj przede wszystkim po zielone rośliny, gałęzie, najlepiej z kwiatami. Bez obaw możesz ułożyć poduszki na sofie, zdjęcia lub obrazy na półce, glinianą misę z owocami na stole. Pamiętaj tylko, że takich elementów nie może być zbyt dużo. Styl japandi to wciąż minimalizm.

Same meble mogą być ozdobą, jeśli np. położysz na nich poduszki w różnych pastelowych kolorach. Obok stolika i sofy, postaw wiklinową pufę. Nie bój się też używać tkanin, to one w dużej mierze sprawiają, że wnętrze jest przytulne. Jednak podkreślamy raz jeszcze, dodatków ma być tylko kilka.

Trendy w aranżacji wnętrz

W Gusma Home stale śledzimy trendy aranżacyjne. Znajdziesz u nas meble japadi, ale też takie, które pasują do stylu nowoczesnego, industrialnego i wielu innych. Nasz sklep z dywanami w Poznaniu także powstał z myślą o osobach, które obserwują nowinki ze świata wnętrzarskiego i chcą od podłogi po sufit wyposażyć swój dom w produkty estetyczne i wytrzymałe. Wejdź na naszą stronę i przekonaj się, że z Gusma Home Twój dom może stać się jeszcze piękniejszy!