Różne formy, różne style. Jaki kształt stolika kawowego wybrać?

Różne formy, różne style. Jaki kształt stolika kawowego wybrać?

Zastanawiasz się jak urządzić kącik wypoczynkowy w salonie? Kanapa wybrana, ale jak dobrać do niej stolik kawowy? Na szczęście istnieje kilka zasad, które mogą Ci w tym pomóc. W tym artykule skupimy się zwłaszcza na kwestii formy. Wyjaśnimy, jaki kształt stolika kawowego pasuje do jakiego stylu. Dzięki temu łatwiej Ci będzie znaleźć idealny model. Zachęcamy też, żebyś odwiedził nasz salon meblowy w Poznaniu. Tam tworzymy prawdziwe cuda!

Spis treści

Stolik kawowy stolikowi nierówny

Mogłoby się wydawać, że jak kupisz efektowną kanapę, to nieważne, jaki stolik kawowy przy niej stanie. W końcu będzie stanowić tylko mały dodatek. Nie jest to jednak prawda. Choć rzeczywiście mówimy o niewielkim meblu, to jednak jego wygląd ma ogromne znaczenie. Warto więc poświęcić nieco czasu na przemyślenie swojego wyboru. Problemem może być wielość modeli oferowanych w salonach czy sklepach meblowych i ustalenie, jaki kształt stolika kawowego będzie najlepiej pasować do Twojej aranżacji. Skupmy się więc na doborze odpowiedniej formy!

Mebel niezbędny w każdym salonie

Nie można powiedzieć, że strefa wypoczynkowa jest kompletna, jeśli nie ma w niej stolika kawowego. On jest po prostu niezbędny. To właśnie na nim kładziemy filiżankę z kawą, kubek z herbatą, książkę czy pilota do telewizora. Nawet ze względów czysto praktycznych ten niewielki mebel jest potrzebny w każdym salonie. Jeśli właśnie szukasz egzemplarza, który wypełni przestrzeń przed kanapą w Twoim domu, możesz się zastanawiać, na jaki kształt się zdecydować. W sklepach dostępne są głównie modele:

  • prostokątne (w tym kwadratowe),
  • okrągłe,
  • owalne.

Każdy z nich ma swoje zalety. Jak dobrze je poznasz, łatwiej Ci będzie ocenić, który powinien stanąć u Ciebie.

Kiedy wybrać stolik kwadratowy?

Być może zauważyłeś, że szeroka oferta salonów meblowych obejmuje wiele prostokątnych stolików kawowych. Dzieje się tak, ponieważ to chyba najbardziej uniwersalny kształt, który pasuje do wielu stylów aranżacyjnych. Idealnie sprawdza się zarówno w nowoczesnych, minimalistycznych pomieszczeniach, jak i w tych bardziej klasycznych. Ze względu na sporą powierzchnię może też zastąpić stół jadalny w mieszkaniach, w których nie ma na niego miejsca. Poza tym bardzo dobrze prezentuje się w komplecie z długą kanapą.

A kiedy wybrać kwadratowy stolik kawowy? Taki kształt sprawdzi się zwłaszcza w mniejszych pomieszczeniach, przy mniejszych sofach, gdzie prostokątny byłby zbyt duży. Mały, kwadratowy mebel przy długiej sofie albo narożniku będzie wyglądał zabawnie, ale przy niewielkiej, bardzo dobrze! Warto wziąć pod uwagę modele jak np. industrialny Malmo. Oczywiście warto pamiętać, że stoły prostokątne i kwadratowe najlepiej prezentują się w pomieszczeniach, gdzie jest sporo kątów ostrych, czyli kanciastych mebli.

Bardzo praktycznym rozwiązaniem jest zakup zestawu złożonego z dwóch stolików kawowych. Jeden z nich jest niższy i można go schować pod wyższym, a wyjąć dopiero w razie potrzeby.

stolik-kawowy

Stolik owalny – synonim stylu skandynawskiego i nowoczesnego

Od dłuższego czasu utrzymuje się trend na proste, minimalistyczne urządzone wnętrza. Upowszechnił się styl nowoczesny, który wielu adaptuje do swojego gustu i potrzeb oraz nieco cieplejszy styl skandynawski. Jeśli Twój salon jest zaaranżowany w podobnym klimacie, to owalny stolik kawowy może być dla Ciebie trafionym wyborem. Najlepiej, żeby miał prostą konstrukcję i był wykonany z drewna, szkła albo metalu, jak m.in. nasz klimatyczny, drewniany Sintra Big.

Do pomieszczeń w stylu angielskim albo glamour możesz dobrać okrągły mebel. Jeszcze ciekawiej będzie postawić dwa stoły o różnej wysokości i średnicy blatu. Jeśli natomiast Twój salon jest bardziej w stylu vintage, to jest duże prawdopodobieństwo, że polubi się z meblem w kształcie zaoblonego trójkąta. W internecie możesz zobaczyć wiele zdjęć, które z pewnością Cię zainspirują!

Meble dopasowane do Twojego wnętrza znajdziesz w Gusma Home

Jeżeli szukasz designerskich, precyzyjnie wykonanych mebli, zapraszamy do Gusma Home! W naszym sklepie internetowym znajdziesz nie tylko stoliki kawowe o różnych kształtach i wymiarach, ale też kanapy, fotele, krzesła, komody i wiele innych produktów, które pomogą Ci urządzić dom ze smakiem. Nasz salon meblowy w Poznaniu przyciąga miłośników aranżacji wnętrz, ceniących piękno i jakość. Jeśli jeszcze u nas nie byłeś, zapraszamy!