Eklektyzm, raz! Jak stworzyć wnętrze w takim stylu?

Eklektyzm, raz! Jak stworzyć wnętrze w takim stylu?

Podstawowa zasada eklektyzmu? Brak zasad! Tutaj najważniejsza jest intuicja i indywidualne wyczucie stylu, a nie ogranicza Cię nic poza własną wyobraźnią. Jeśli chcesz osiągnąć odpowiedni efekt, przyda się jednak garść wskazówek i porad. Jak wyposażyć takie wnętrze? I który salon meblowy w Poznaniu oferuje eklektyczne meble? Dowiesz się tego z dalszej części artykułu.

Spis treści

Jeden z najpopularniejszych wnętrzarskich stylów

Słowo eklektyzm pochodzi z języka greckiego (eklektikos) i w dosłownym tłumaczeniu oznacza „wybierający”. Odnosi się to zaś do najważniejszej cechy eklektyzmu: z różnych styli wybierasz tylko te elementy, które Ci się podobają. Styl eklektyczny pojawia się m.in. w sztuce, literaturze, filozofii, nauce i architekturze. Tak naprawdę występował w różnych epokach, ale dopiero w XIX w. zaczął być stosowany świadomie.

Eklektyzm w sztuce to łączenie ze sobą motywów z różnych epok, które (mimo że pozornie do siebie nie pasują) tworzą zgrabną całość. W przypadku wystroju wnętrz jest całkiem podobnie. Korzystając z odmiennych stylów aranżacyjnych, otrzymujesz harmonijny efekt, który jest też mocno zindywidualizowany.

Eklektyzm – przeszłość spotyka się z przyszłością

Miks rozmaitych trendów sprawia, że wnętrza są nietuzinkowe i barwne. Jednocześnie, należy uważać, że nie wyglądały zbyt chaotycznie: tu liczy się zmysł estetyczny oraz wyczucie smaku. Meble w stylu eklektycznym powinny zaś wzajemnie się uzupełniać, budując spójną aranżację. Jakie jeszcze cechy tego stylu warto zapamiętać?

  • kontrastowe połączenia kolorystyczne i stylistyczne,
  • mieszanie stylu klasycznego z nowoczesnym,
  • zestawianie ze sobą różnych rodzajów materiałów (np. betonu z cegłą),
  • odwaga i nieszablonowość w urządzaniu wnętrza.

Oczywiście we wszystkim należy zachować umiar. Inaczej wystrój może wydawać się przypadkowy oraz przypominać architektoniczny bałagan. Rozwiązanie? Zdecyduj się na jeden, dominujący styl, a następnie uzupełnij wnętrze pojedynczymi meblami i detalami z innych epok. Styl eklektyczny nie określa, jakie połączenia są zakazane, dlatego musisz zdać się na własny gust.

krzesla-w-stylu-eklektycznym

Meble w eklektycznym stylu

Podstawą każdego wnętrza są meble, które mają nie tylko praktyczne zastosowanie, ale też decydują o wystroju. Meble w stylu eklektycznym powinny przełamywać konwenanse oraz być nieco „wyrwane z kontekstu”. Oznacza to, że jeśli przewodnim trendem będzie nowoczesność, a pomieszczenie jest jasne i przestronne, to powinny znaleźć się w nim meble o zupełnie innym charakterze. W przypadku salonu lub jadalni mogą to być np. eklektyczne krzesła z ozdobnymi detalami, nawiązujące do stylu vintage.

Niezwykle intrygująco wypada także połączenie stylu glamour i industrialnego, które są swoim przeciwieństwem. Jak uzyskać taki efekt przy pomocy mebli? Bogato zdobione, luksusowe wnętrze, w którym pierwsze skrzypce gra przepych, zyska eklektyczny charakter, jeśli uzupełni je minimalistyczna konsola. Dobrym wyborem będzie prosty, stalowy model w ciemnym kolorze.

Dodatki podkreślające charakter wnętrza

Kluczowym elementem każdej aranżacji są dodatki, które potrafią niemal całkowicie odmienić charakter pomieszczenia. W przypadku stylu eklektycznego, gdzie nie ma żadnych narzuconych założeń, możesz pozwolić sobie na dużą swobodę w ich dobieraniu. Co więcej, to właśnie detale pomogą uzyskać efekt kontrolowanego misz-maszu. Pomysły? Sprawdź poniższe kompozycje:

  • jeśli pokój jest pomalowany na biało, na jednej ze ścian umieść kolorową, wzorzystą tapetę,
  • do subtelnych tekstyliów (poduszek i poszewek) dobierz bogato zdobiony dywan i intensywne, ciężkie zasłony,
  • surowy, minimalistyczny salon ozdób klasycznymi dodatkami, np. dziełami sztuki z martwą naturą,
  • w przypadku prostych, nowoczesnych mebli dobierz jeden o klasycznym charakterze i bogatym zdobieniu.

Zabawa konwencjami to czasem wyzwanie i wymaga sporo odwagi, ale jednocześnie daje pole do popisu dla Twojej kreatywności.

Trendy w architekturze wnętrz

Nie możesz zdecydować się na jeden trend? W takim razie eklektyzm jest dla Ciebie! Urządzając swoje wnętrza, nie zapomnij o zakupie odpowiednich mebli. Jeśli cenisz jakość wykonania oraz wysoki komfort, odwiedź Gusma Home: salon meblowy w Poznaniu, w którym znajdziesz meble idealne do eklektycznego wystroju.