Wygodne krzesła do jadalni. Co wziąć pod uwagę przy wyborze?

Wygodne krzesła do jadalni. Co wziąć pod uwagę przy wyborze?

Nowoczesna jadalnia to nie tylko przestrzeń dla wspólnych posiłków. Coraz częściej to także miejsce spędzania wspólnego czasu, pracy i odpoczynku, a także przedłużenie kuchni lub dopełnienie salonu. Dlatego też tak ważny jest wybór odpowiednich mebli. Jeśli urządzasz nowe mieszkanie albo chcesz odświeżyć aktualną aranżację, przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak wybrać krzesła do jadalni, by były wygodne i funkcjonalne.

Spis treści

Wybór krzeseł do jadalni to spore wyzwanie

Pierwszym kryterium przy wyborze krzeseł jest zwykle ich wygląd, a więc to, czy stylistycznie będą pasować do konkretnego wnętrza i pozostałego wyposażenia. Jest to oczywiście bardzo ważna kwestia, jednak nie zapominaj także o względach praktycznych. Krzesła do jadalni muszą być wygodne i pasować do wybranego stołu. Wbrew pozorom nie jest to łatwe zadanie, ponieważ wymaga uwzględnienia wielu czynników:

 • wymiarów stołu;
 • wielkości pomieszczenia;
 • stylu i kolorystyki wnętrza;
 • wielkości siedzisk i oparcia;
 • rodzaju materiału i obicia.

Musisz zastanowić się, jakie meble będą najwygodniejsze dla ich użytkowników i tutaj sprawa może się skomplikować, bo każdy jest inny. Komplet takich samych krzeseł może nie być wystarczającym rozwiązaniem i w takim wypadku warto postawić na różne modele zgodnie z panującym ostatnio trendem. Trzeba jednak zadbać o to, by pasowały do całości i tworzyły razem harmonijną aranżację – a to kolejne wyzwanie. Jak więc sobie z tym poradzić?

Po pierwsze: odpowiednia wysokość krzeseł do jadalni

Styl jest ważny, ale w przypadku krzeseł nie powinien być jedynym kryterium. Kluczowe znaczenie mają wymiary mebli – zarówno samych krzeseł, jak i stołu, który mają dopełniać. Podczas posiłku ważny jest komfort siedzenia, dlatego należy wziąć pod uwagę takie parametry:

 • odległość od siedziska do dolnej krawędzi blatu – co najmniej 30 cm na kolana;
 • szerokość siedziska – optymalna z reguły waha się od 55 do 60 cm;
 • głębokość i wysokość – podczas siedzenia nogi powinny znajdować się na podłodze pod kątem 90 stopni.

W przypadku małej jadalni najważniejsze jest, by gabaryty krzeseł nie przytłaczały pomieszczenia i nie utrudniały jego użytkowania. Tutaj mniej znaczy więcej i nie warto upierać się przy większych modelach, które zajmą za dużo miejsca.

nowoczesne-krzesla-do-jadalni

Po drugie: wyprofilowanie i wygodne oparcie krzeseł do jadalni

Oparcie to poza siedziskiem najważniejszy element krzesła, który zapewnia komfort siedzenia i jedzenia. Najlepiej jest wypróbować mebel i ocenić wysokość oraz kąt nachylenia oparcia. Po pierwsze, nie może być zbyt niskie, by nie wbijało się w plecy. Po drugie, optymalny kąt nachylenia powinien wynosić 108 stopni dla odciążenia kręgosłupa. Ważna jest także twardość oparcia – szukaj modeli ze średniomiękkim obiciem, które lekko podtrzymuje plecy, ale się nie odkształca.

Dodatkową wygodę mogą zapewnić krzesła z podłokietnikami, ale musisz pamiętać, że ze względu na dodatkowe elementy konstrukcyjne konieczne jest wygospodarowanie większej ilości miejsca, a co za tym idzie ustawienie stołu na tyle wysoko, aby bez problemu można było wstawić siedziska pod blat. Współcześnie producenci oferują też ogromny wybór krzeseł bez takiego atrybutu, np. model 811 z kolekcji TON czy Bons. Najczęściej ze względu na swoje niewielkie rozmiary takie meble są wykorzystywane w małych i średnich pomieszczeniach.

Po trzecie: materiały, które gwarantują komfort użytkowania

Modele bez obicia jak niektóre krzesła z kolekcji TON są łatwiejsze w utrzymaniu i najczęściej wykonane z całości z:

 • drewna;
 • plastiku;
 • metalu.

W razie zabrudzenia łatwo je wyczyścić i bez trudu można je też odnowić. Jednak krzesła z miękkim obiciem zapewniają większy komfort i możliwość wyboru koloru jak w przypadku modelu Mariel. Jeśli preferujesz meble tapicerowane, postaw na tkaniny wytrzymałe i łatwe w czyszczeniu, np. skórę ekologiczną. Dobrym pomysłem jest też łączenie różnych materiałów, takich jak drewno czy metal z miękką tapicerką, rattan z metalem czy drewno egzotyczne z modnym splotem. Decydując się na krzesła bez podłokietników, również możesz skorzystać z tych rozwiązań.

Sprawdź ofertę krzeseł do jadalni od Gusma Home

Wybierając krzesła do jadalni, warto wziąć pod uwagę aspekty praktyczne, czyli dostępne miejsce oraz potrzeby domowników, którzy będą z nich korzystać. W naszym salonie meblowym w Poznaniu znajdziesz najmodniejsze krzesła w różnych kolorach, stylach i fasonach. Wejdź na naszą stronę i znajdź meble idealne dla siebie!