Sofa czy narożnik? Zobacz, co sprawdzi się w Twoim domu

Sofa czy narożnik? Zobacz, co sprawdzi się w Twoim domu

Każdy, kto urządza pokój dzienny, staje prędzej czy później przed ważną decyzją: wybrać sofę, czy raczej narożnik? W salonie to właśnie ten mebel będzie najważniejszym punktem – siedząc na nim, odpoczywasz, oglądasz telewizję, czytasz książki, a nawet jesz posiłki i pracujesz. Na nim też usiądą Twoi goście w czasie spotkań w większym gronie. Musi być wygodny i funkcjonalny, a równocześnie stylowy, ponieważ z całą pewnością jako pierwszy będzie rzucał się w oczy, kiedy ktoś wejdzie do pomieszczenia. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę podczas wyboru!

Spis treści

Salon – centrum wielu domów

Salon to serce każdego domu – pełni funkcję centrum rozrywki, strefy relaksu i przestrzeni spotkań towarzyskich. Musi wyglądać reprezentacyjnie, a zarazem być wyposażony w meble, które ułatwią korzystanie z niego na co dzień. Komoda, stolik kawowy, regał, szafka pod telewizor – to oczywiście podstawa wyposażenia, jednak nie ma elementu ważniejszego niż siedzisko. Może mieć ono formę dwu- lub trzyosobowej sofy bądź dużego narożnika i zajmować w salonie centralne miejsce lub być ustawione w bardziej ustronnym miejscu. Jakie praktyczne cechy tego mebla są najważniejsze?

Siedzisko nie tylko modne, ale i funkcjonalne

Przede wszystkim należy skupić się na funkcjonalności sofy lub narożnika. Ponieważ w salonie czasem nocują goście, warto rozważyć model posiadający funkcję spania. Dodatkowo istotne jest wybranie modelu, którego obicie będzie wykonane z materiału odpornego na przetarcia, odkształcenia i odbarwienia. Rodzice małych dzieci oraz posiadacze zwierząt domowych powinni wybrać tkaninę obiciową, którą łatwo utrzymać w czystości – lepiej zrezygnować z weluru i aksamitu.

Zalety i wady sofy w salonie

Na ustawienie kanapy w salonie decydują się przede wszystkim posiadacze niewielkich domów i mieszkań oraz zwolennicy częstych przemeblowań. Stylowa sofa – np. taka, jak modele z serii Sits Lucas oferowane w naszym sklepie – to eleganckie i modne rozwiązanie. Główne zalety niewielkiej kanapy to:

  • mobilność – można ją łatwo i bez problemu przestawić i zmienić w ten sposób aranżację wnętrza;
  • uniwersalność – w małych pokojach zajmuje niewiele przestrzeni, a w dużych można zestawić dwie sofy, by zyskać więcej miejsca do siedzenia,
  • wygoda – spędzisz na niej komfortowo czas, a w razie potrzeby łatwo ją odsuniesz – nie utrudni więc sprzątania.

Czy taki mebel ma wady? Z pewnością zapewnia mniej miejsca do siedzenia i spania niż duży narożnik. Może nie sprawdzić się w przypadku osób, które mają w zwyczaju przyjmować wielu gości – chyba że zdecydujesz się na dokupienie do kompletu foteli, co wiąże się z dodatkowym wydatkiem. 

sofa-do-salonu

Zalety i wady narożnika w salonie

Elegancki i wygodny narożnik w salonie to opcja idealna przede wszystkim do dużych pomieszczeń, jednak nawet w tych mniejszych może dobrze spełniać swoją funkcję. Zajmuje więcej przestrzeni niż sofa i wygląda masywniej. Najważniejsze zalety narożników ustawianych w salonie to:

  • komfort użytkowania – tego typu meble pozwalają wygodnie się rozsiąść,
  • wygoda podczas snu – jeśli posiadają opcję spania, zapewniają więcej miejsca do leżenia niż sofy,
  • duża przestrzeń do przechowywania – modele wyposażone w pojemnik na pościel mogą pełnić funkcję schowka,
  • możliwość wyboru modelu z dodatkowymi opcjami, np. wbudowanym barkiem czy szafkami.

To rozwiązanie ma również kilka wad – przede wszystkim zakup takiego mebla trzeba dobrze przemyśleć i z góry określić, w którym miejscu salonu zamierzasz go postawić, ponieważ od tego będzie zależeć wybór wersji: prawo- lub lewostronnej. Narożnik nie jest mobilny ze względu na swój rozmiar i ciężar, co trzeba uwzględnić, jeśli lubisz zmieniać aranżacje. Może zdominować niewielkie pomieszczenie.

Decyzja podjęta? Czas na wybór konkretnego mebla

Jeśli planujesz kupić kanapę bądź narożnik z funkcją spania, odwiedź salon Gusma Home w Poznaniu. Oferujemy wyłącznie wysokiej jakości meble od najlepszych producentów, stylowe, eleganckie i funkcjonalne – takie jak np. sofy Sits Lukas. Z nami urządzisz swój salon tak, by nie tylko zachwycał wyglądem, ale zapewniał również komfort zarówno domownikom na co dzień, jak i gościom podczas spotkań w większym gronie. Szeroki wybór modeli o różnym designie i stylu oraz wiele tkanin obiciowych do wyboru to gwarancja, że znajdziesz idealny mebel dla siebie!