Mieszkanie w stylu boho, czyli urządzamy miejską enklawę

Mieszkanie w stylu boho, czyli urządzamy miejską enklawę

Czym charakteryzuje się mieszkanie w stylu boho? Nieograniczoną wolnością, artystycznym nieładem i swobodą wyrażania siebie poprzez kolory, liczne dekoracje i przełamywanie konwencji – to właśnie kwintesencja wnętrz w tym klimacie. Mimo pozornego zamieszania takie aranżacje mają ogromny urok, sprzyjają relaksowi i przede wszystkim – wyrażaniu siebie. Dowiedz się, jak stworzyć spójny i nieszablonowy wystrój wnętrza miejskiego mieszkania utrzymanego w tym klimacie!

Spis treści

Wyzwanie: urządzamy mieszkanie!

Styl boho po raz pierwszy zagościł we wnętrzach mieszkań paryskiej bohemy w XIX w. i był odzwierciedleniem sposobu życia i patrzenia na świat francuskich artystów z tego okresu – swoboda będąca kontrastem dla sztywnych zasad kulturowych współczesnego społeczeństwa była podszyta powagą i swego rodzaju mrokiem. Później styl ten stał się częścią kultury hippisowskiej, a obecnie znów stanowi jeden z najgorętszych trendów ostatnich lat.

Urządzenie mieszkania w stylu boho może być sporym wyzwaniem. Kunsztowne, klasyczne elementy zestawione z orientalnymi akcentami i artystycznym prymitywizmem, pozornie niepasujące do siebie tekstury, wzory i barwy – jak zapanować nad tym wszystkim, by osiągnąć estetyczny efekt, który przełamuje tradycyjne zasady i konwencje, a jednocześnie uniknąć chaosu? 

Boho – ponadczasowy styl sprzyjający relaksowi

Choć w stylu boho brak sztywnych reguł, można wyróżnić kilka jego cech charakterystycznych:

  • intensywne, nasycone kolory (np.: ciemna czerwień, butelkowa zieleń, turkus, fiolety, brązy) dowolnie zestawiane ze sobą w niestandardowy sposób,
  • pastelowe i stonowane barwy (mięta, beż, patyna), jako tło dla innych elementów,
  • pstrokate i wyraziste desenie i wzory,
  • elementy nawiązujące do kultury orientu oraz folkloru z różnych części świata,
  • egzotyczne drewno i nietypowe tekstylia: dywany, makramy i kilimy,
  • dużo ozdób i dodatków nawiązujących do odległych zakątków świata, dekoracyjne poduszki, koce, pamiątki rodzinne.

Mimo takiej różnorodności wnętrza mieszkań w stylu boho sprzyjają relaksowi i twórczemu wypoczynkowi. W końcu odzwierciedlają artystyczne dusze domowników, są połączeniem tego, co cenią oni w sztuce i kulturze, dają poczucie harmonii, otwartości, a zarazem są przytulne. 

hotel-boho-meble

Boho w miejskim wydaniu wkracza na salony

Styl ten doskonale sprawdza się w miejskich mieszkaniach – w końcu powstał w Paryżu. Urban boho to szansa na kreatywne urządzenie wnętrz zgodnie z własnym poczuciem estetyki i wprowadzenie kolorów kontrastujących z szarością miasta za oknem. To też szansa na stworzenie własnej zielonej enklawy pośród betonu.

Bardzo często styl boho łączony jest z ideą tzw. urban jungle – czyli trendem polegającym na zapełnianiu wnętrz żywymi roślinami oraz motywami florystycznymi, dzięki czemu zyskują kojącą atmosferę sprzyjającą wyciszeniu. Postaw na monstery, paprocie, juki – im więcej zieleni, tym intensywniej odczujesz uspokajający wpływ swojej miejskiej dżungli. Wiszące doniczki i duże, ceramiczne donice będą wspaniałą ozdobą, a całą aranżację świetnie uzupełnią plecione wiklinowe lub rattanowe meble.

Meble w stylu boho od Gusma Home

Jakie meble sprawdzą się najlepiej w mieszkaniu urządzonym w stylu boho? Przede wszystkim – różnorodne. Możesz wybrać proste skandynawskie formy, wyposażenie w klimacie vintage (również stare i zabytkowe) lub kolonialnym. W Gusma Home znajdziesz wiele propozycji, które będą doskonale wyglądały we wnętrzu w klimacie ubran boho, m.in.:

  • tapicerowane sofy o miękkich obiciach w intensywnych kolorach – do wyboru masz wiele tkanin obiciowych,
  • fotele o fantazyjnych kształtach – np. model Rosetta
  • drewniane stoły i krzesła,
  • dywany o orientalnych wzorach, takie jak np. Anatolia Gray.

Znajdź swój salon meblowy w Poznaniu

Artystyczny misz-masz, oryginalność, stylistyka hippie połączona z akcentami folklorystycznymi z całego świata, intensywne barwy, tworzące na przekór całemu zamieszaniu wrażenie spokoju – jak to wszystko połączyć? Zacznij od wyboru mebli! W naszym salonie meblowym w Poznaniu oferujemy wiele elementów wyposażenia, które doskonale sprawdzą się w takiej aranżacji. Urządzenie mieszkania w stylu urban boho może być wyzwaniem – przesada i różnorodność są wskazane, należy jednak uważać, by nie osiągnąć efektu kiczu. Postaw na eleganckie i stylowe meble od Gusma Home!