Meble tapicerowane a zwierzęta. Dlaczego nie musisz z nich rezygnować?

Meble tapicerowane a zwierzęta. Dlaczego nie musisz z nich rezygnować?

Ostre, zwierzęce pazury bywają bezwzględne w starciu z meblami. Dotyczy to szczególnie mebli tapicerowanych, takich jak sofy i fotele. Czy możesz je ustrzec przed ukochanymi pupilami? Sprawdź, jak wybrać meble do domu ze zwierzętami. Z naszymi wskazówkami, przekonasz się, że nie musi to być wcale skomplikowane. Czworonożni przyjaciele będą zachwyceni, a Ty zaoszczędzisz na wymianie i naprawie mebli.

Spis treści

Wybór mebli do domu ze zwierzętami może być wyzwaniem

Decyzja o posiadaniu w domu zwierząt wymaga odpowiedniego przygotowania. Czworonożni przyjaciele mogą bowiem niejednokrotnie wystawić cierpliwość swoich właścicieli na próbę. Kłaczki sierści w dywanie lub na sofie czy też ślady po zwierzęcych pazurach na meblach to często codzienność. Oczywiście, nie można podejrzewać pupili o złe intencje: wypadanie sierści jest czymś naturalnym, z kolei zadrapania na tapicerce mogą powstać podczas zwykłego wspinania się na fotel. I chociaż miłośnicy zwierząt są w stanie im wiele wybaczyć, to lepiej wcześniej zadbać o meble, unikając tym samym ich zniszczenia. 

Czy meble tapicerowane przy zwierzętach to zatem dobre rozwiązanie? Tak, podczas zakupów pamiętaj jednak o kilku sprawach, jak choćby odporność tkaniny na zniszczenia i możliwość szybkiego usunięcia z niej sierści.

Sofa czy krzesła tapicerowane mogą być zwierzolubne!

Zamierzasz dzielić ulubioną sofę ze swoim pupilem? Nawet jeśli zakładasz, że tak się nie stanie, rzeczywistość może zweryfikować Twoje przekonania. Lepiej więc zadbaj o jakość obicia mebli, pamiętając, że tapicerka przy zwierzętach powinna być:

  • pet friendly – przyjazna dla zwierząt, sierść nie przykleja się do materiału i jest łatwa do usunięcia,
  • water repellent – hydrofobowa, więc nie przepuszcza wody do wewnątrz,
  • easy clean – powstrzymuje wchłanianie zanieczyszczeń.

Tkanina obiciowa i zwierzęta to połączenie, które wymaga szczególnej ostrożności. Dlatego warto pomyśleć o dodatkowym zabezpieczeniu, np. zastosowaniu okrycia, osłaniającego siedziska przed zabrudzeniem i zadrapaniami. Ciekawym rozwiązaniem jest też kupno mebli na wysokich, metalowych nóżkach – pupil skupi na nie swoją uwagę, zamiast obgryzać brzegi sofy lub fotela. Na twardym materiale nie pozostaną ślady po ugryzieniach, a siedzisko będzie bezpieczniejsze.

Odpowiednia tkanina

Wybierając meble do domu ze zwierzętami, zwróć szczególną uwagę na rodzaj materiału. Doskonałym wyborem będzie m.in.:

  • skóra – wytrzymała i prosta w pielęgnacji, bez problemu usuniesz z niej sierść, wilgoć i brud,
  • welur – nie przylega do niego kurz i sierść, poradzi sobie z ostrymi pazurami,
  • szenil – odporny na uszkodzenia i łatwy w czyszczeniu.

Istotną kwestią jest także gęstość splotu. Im będzie większy, tym trudniej będzie wbić zwierzęciu pazury, co spowoduje, że po pewnym czasie zaprzestanie kolejnych prób. Skomplikowane tekstury mogą stanowić zaś zachętę do drapania (zwłaszcza w przypadku kotów), dlatego lepiej ich unikać. Jeśli zdecydujesz się na skórę, upewnij się, że Twój pupil nie będzie jej drapać – to, co prawda, mocny materiał, ale ewentualne zadrapania zniszczą ją na zawsze.

meble-tapicerowane-zwierzeta

Kolor przyjazny pupilom

Tapicerka przy zwierzętach powinna być odpowiednio dobrana także pod względem kolorystycznym. Jakie to ma znaczenie? Każde zwierzę gubi sierść i nie jest w stanie temu zapobiec nawet regularne wyczesywanie pupila. Możesz jednak zminimalizować jej widoczność, wybierając tkaninę w kolorze zbliżonym do umaszczenia zwierzaka. Jeśli Twój czworonóg posiada ciemną sierść, lepsze będą zatem meble z ciemną tapicerką.

Dokładne dopasowanie koloru obicia mebli do sierści zwierzęcia nie zawsze jest możliwe. W takiej sytuacji jedynym wyjściem jest zadbanie o to, żeby sierść była maksymalnie łatwa do usunięcia lub zdecydowanie się na meble ze zdejmowanymi pokrowcami.

Sprawdzony salon meblowy w Poznaniu

Obecność w domu czworonogów nie wyklucza posiadania mebli tapicerowanych. Co więcej, mogą być one w doskonałym stanie. Wystarczy, że zastosujesz się do naszych rad i wybierzesz odporne na zniszczenia i proste w pielęgnacji materiały obiciowe. Gdzie takie znaleźć? W Gusma Home posiadamy szeroki wybór tkanin, które sprawdzą się przy zwierzętach. Sprawdź naszą ofertę i wybierz meble, które będą ozdobą Twojego domu na długie lata!