Minimalistyczny styl we wnętrzach. Podpowiadamy, jak go uzyskać

Minimalistyczny styl we wnętrzach. Podpowiadamy, jak go uzyskać

Uwolnienie się od nadmiaru przedmiotów pomaga zbudować uczucie harmonii, porządku i spokoju. W dzisiejszych, zabieganych czasach jest to zaś szczególnie ważne i pożądane. Marzysz o tym, żeby Twój dom stał się enklawą relaksu? Minimalistyczny styl będzie dla Ciebie idealny. Sprawdź nasze podpowiedzi i przekonaj się, jak łatwo i szybko możesz zaaranżować taką przestrzeń.

Spis treści

Minimalistyczne wnętrza podbijają serca miłośników designu

Style w architekturze wnętrz są odpowiedzią nie tylko na aktualne trendy modowe, ale też społeczne potrzeby. Dlatego, przez wiele lat królował przepych, który był wyznacznikiem wysokiej pozycji oraz świadczył o sukcesie. Obecnie coraz więcej osób rezygnuje z otaczania się dużą ilością przedmiotów na rzecz ładu i prostoty. Minimalistyczny styl życia odbija się we wszystkich jego aspektach: począwszy od ubioru aż po stylistykę wnętrz.

Minimalizm jest związany ze wschodnią filozofią, głoszącą, że nadmiar przedmiotów wprowadza do życia dysharmonię. Sposobem na przywrócenie równowagi ma być pozbycie się zbędnych rzeczy. Czy wnętrze urządzone w takim stylu może być atrakcyjne? Oczywiście, a przy tym funkcjonalne oraz stylowe.

Najważniejsze wyznaczniki minimalistycznego stylu

Minimalistyczne wnętrze powinno być proste i ponadczasowe. Mają je wypełniać wyłącznie meble i przedmioty, które posiadają praktyczne zastosowanie. Nie znajdziesz w nim więc bibelotów, zbędnych ozdób i niepotrzebnych drobiazgów. Przestrzeń jest za to uporządkowana oraz harmonijna. 

Minimalizm zakłada też, że otaczające Cię rzeczy będą służyć przez wiele lat. Na pierwszy plan wysuwa się zatem ich jakość oraz uniwersalne zastosowanie. Meble muszą być wykonane z najlepszych, odpornych na uszkodzenia surowców. Tu nie ma znaczenia ilość ani cena, ale trwałość i użyteczność. Jak stworzyć takie wnętrze? Zwróć uwagę na poniższe wyznaczniki minimalistycznego stylu.

Mniej znaczy więcej

Rozpoczynając przygodę z minimalizmem, należy dobrze przyjrzeć się wszystkim przedmiotom, które znajdują się w Twoim domu. Zastanów się, czy naprawdę ich potrzebujesz. Jeśli nie masz pewności, pozbądź się ich. Uporządkowanie przestrzeni to pierwszy krok, który pozwoli stworzyć minimalistyczny styl: tutaj mniej znaczy więcej. Zbyt duża ilość rzeczy rozprasza uwagę, dlatego konieczne jest przeprowadzenie ich drobiazgowej selekcji.

Przestronność i duża ilość wolnego miejsca mają dać poczucie swobody. Ważne jest też, aby wyposażenie było komfortowe. Dzięki temu poczujesz się wygodnie, a utrzymanie porządku w domu będzie znacznie łatwiejsze. Z tego powodu minimalizm jest ceniony przez osoby prowadzące intensywny tryb życia oraz często zmieniające swoje miejsce zamieszkania.

sofa-minimalistyczny-styl

Prostota i klasyka ukryte w meblach

Meble, które najlepiej uzupełniają minimalistyczne wnętrze, są proste i stylowe oraz bardzo praktyczne. Ważnym elementem są tu m.in. komody, służące do przechowywania Twoich osobistych rzeczy (zgodnie z duchem minimalizmu powinny być one schowane). Dobrym rozwiązaniem są też meble wielofunkcyjne, takie jak sofa z funkcją spania oraz rozkładane stoły, które pozwolą zaoszczędzić sporo miejsca.

Stylistyka mebli powinna być możliwie surowa i pozbawiona zdobień. Proste bryły i jednolite powierzchnie są ponadczasowe i nigdy nie wyjdą z mody. Materiały, na które warto postawić to z kolei drewno, szkło, metal oraz drewno. Ich wysoka trwałość sprawi, że będą służyć przez wiele lat. 

Kolory bliskie naturze

Decydując się na minimalistyczny styl, musisz też zwrócić uwagę na kolorystykę mebli, podłóg i ścian. Najlepiej wybierać barwy neutralne, a także stonowane. Zazwyczaj wykorzystuje się biel, która dodatkowo optycznie powiększa pomieszczenia. Dobrze sprawdzi się również szarość, beż i jasna zieleń.

Co z jaskrawymi kolorami? Należy z nich całkowicie zrezygnować lub pozostawić jedynie pojedyncze, intensywne akcenty (np. jaskrawoczerwone). Pozwoli to przełamać monotonię oraz doda całości indywidualnego charakteru. Musisz tylko pamiętać, żeby nie przesadzić z ich nadmierną liczbą: powinny być to zaledwie drobne detale.

Meble w minimalistycznym stylu od Gusma Home

Aranżacje w duchu minimalizmu to coraz częstszy, świadomy wybór. Chcesz, żeby w Twoim domu zagościła harmonia? W takim razie sprawdź nasz sklep meblowy w Poznaniu. W Gusma Home znajdziesz meble, które doskonale uzupełnią Twoje wnętrza. Sprawdź naszą ofertę i wprowadź do domu minimalizm.