Jak zaprojektować funkcjonalny, ale i stylowy salon?

Jak zaprojektować funkcjonalny, ale i stylowy salon?

W wielu domach przestronny i funkcjonalny salon to centrum życia rodzinnego i towarzyskiego. Aranżacji tego właśnie wnętrza należy zatem poświęcić szczególnie wiele uwagi – warto bardzo dokładnie przemyśleć kwestie wydzielenia poszczególnych stref funkcjonalnych, ciągów komunikacyjnych, ustawienia mebli i elementów wyposażenia. Sprawdź, jak zaprojektować salon, by stał się w pełni komfortową, stylową przestrzenią!

Spis treści

Salon – miejsce spotkań i wypoczynku

W żadnym innym pomieszczeniu nie spędza się tak wiele czasu: wypoczywając, spotykając się z rodziną i znajomymi, jedząc posiłki, a nawet pracując. Bardzo funkcjonalnym rozwiązaniem jest salon z aneksem kuchennym – dzięki otwartej przestrzeni zyskuje się sporo miejsca. Ten pokój pełni wiele funkcji, dlatego też jego wnętrze powinno nie tylko wyglądać reprezentacyjnie, ale przede wszystkim – być praktyczne. Przyjmuje się, że jego idealne wymiary to ok. 20 – 25 m2, jednak nawet mniejszy metraż da się urządzić gustownie i komfortowo dzięki odpowiedniemu doborowi barw i mebli.

Salon idealny, czyli połączenie designu i funkcjonalności

Niezależnie od dostępnej powierzchni najistotniejszą kwestią jest podzielenie przestrzeni w przemyślany sposób. Przez to pokój stanie się w pełni funkcjonalny i nawet jeśli w salonie równocześnie znajdzie się więcej osób, domownicy oraz goście nie będą przeszkadzać sobie nawzajem. Podział ten można podkreślić, stosując np. różne kolory ścian lub wyposażenia. Warto wydzielić strefę wypoczynku, jadalni, pracy oraz komunikacji. Bardzo ważne jest takie rozmieszczenie mebli, by nie utrudniały przemieszczania się między poszczególnymi częściami pomieszczenia, dojścia do aneksu kuchennego oraz otwierania drzwi na balkon czy taras.

Projekt salonu to podstawa!

Podstawą jest staranie wykonany projekt wnętrza. Aranżacja pokoju dziennego, zwłaszcza jeśli jest on połączony z aneksem kuchennym i jadalnią, powinna przebiegać w zaplanowany sposób. Jak zaprojektować salon? Warto zachować odpowiednią kolejność działań i kolejno:

  1. wybrać ogólny styl aranżacji,
  2. określić kolorystykę: dominującą (ściany, umeblowanie) i uzupełniającą (dodatki),
  3. wydzielić strefy i korytarze komunikacyjne,
  4. rozmieścić meble,
  5. uzupełnić całość dodatkami i dekoracjami.

Wystrój salonu powinien być przede wszystkim spójny. Decydując się na konkretny styl oraz określoną kolorystykę na samym początku, unikniesz chaosu.

funkcjonalny-stylowy-salon

Meble do salonu – dopasowane do indywidualnych potrzeb

Stworzenie spójnej aranżacji wymaga wybrania odpowiednich mebli do salonu, ale także właściwe ich rozmieszczenie. Co powinno znaleźć się w tym pomieszczeniu? Warto zaopatrzyć się w:

  • sofę, fotele, stolik kawowy, szafkę pod telewizor – by stworzyć strefę relaksu,
  • duży lub rozkładany stół, krzesła – w części będącej jadalnią,
  • biurko i fotel biurowy – do pracy.

Dobrze wybierać tkaniny obiciowe odporne na zabrudzenia, łatwe w czyszczeniu i wytrzymałe, szczególnie jeśli często przyjmujesz gości lub w domu mieszkają dzieci i zwierzęta. Pamiętaj, że to, co piękne, nie musi wiązać się z trudnym utrzymaniem w czystości. Sofa, krzesła i fotele powinny mieć miękkie, wygodne wypełnienie i być zaprojektowane w funkcjonalny sposób – możesz postawić np. na kanapę z opcją spania. Jeśli szukasz w tej kwestii inspiracji, zachęcamy do przejrzenia naszych realizacji

Niezbędny element każdego wnętrza, czyli oświetlenie

Pokój dzienny powinien być jasny i mieć dobry dostęp do światła słonecznego – świetnie sprawdzają się duże przeszklenia. Dzięki temu przestrzeń wydaje się większa i przyjemnie spędza się w niej czas. Jak zaprojektować sztuczne oświetlenie w salonie? Postaw na zróżnicowane źródła światła. Wisząca lampa w centralnym punkcie sufitu pozwoli rozjaśnić całe pomieszczenie, a druga nad stołem jadalnianym – sprawi, że spożywanie posiłków będzie bardziej komfortowe. Kinkiety, lampki stojące oraz stołowe, a także listwy ledowe pomogą stworzyć przyjemny, przytulny klimat wieczorami, sprzyjający odpoczynkowi.

Urządź swój salon z Gusma Home!

Jeśli nie wiesz, jak urządzić pokój dzienny w swoim domu lub mieszkaniu, chętnie pomożemy Ci stworzyć idealny projekt – służymy profesjonalnym doradztwem. Gusma Home to wyjątkowy salon meblowy w Poznaniu. U nas znajdziesz najmodniejsze, nowoczesne elementy wyposażenia, które pozwolą Ci stworzyć niepowtarzalną, stylową i funkcjonalną aranżację wnętrza. Zamówione u nas produkty dostarczymy prosto do Twojego domu! Odwiedź nasz showroom i przekonaj się, że styl i funkcjonalność zaczynają się od dobrze dobranych mebli!