Modernistyczne wnętrza – jak dobrać meble do nowoczesnych przestrzeni?

Modernistyczne wnętrza – jak dobrać meble do nowoczesnych przestrzeni?

Szukasz inspiracji dla siebie, jak urządzić swoje mieszkanie? Intrygują Cię nowoczesne, eleganckie wnętrza, charakteryzujące się najwyższą funkcjonalnością? Jednym ze stylów, które rewelacyjnie łączą te cechy, jest modernizm. Chcesz dowiedzieć się więcej o aranżacji przestrzeni w takim duchu? Lub – co ważniejsze – jak dobierać do niego meble? Przeczytaj ten artykuł! Dowiesz się z niego wszystkiego, co warto wiedzieć o tym nurcie.

Spis treści

Proste i nowoczesne: poznaj modernizm

Typowo klasyczne wnętrza charakteryzowały się przede wszystkim rozmaitymi, pełnymi przepychu ozdobami. Nierzadko wygląd był istotniejszy niż funkcjonalność. Modernizm zmienia ten trend. Przestrzeń urządzona w tym stylu musi być przede wszystkim praktyczna, zapewniająca komfort codziennego życia. Istotniejsza więc była prostota. Czy to jednak oznacza brak charakteru? Bynajmniej.

Proste formy w wydaniu modernistycznym są niezwykle eleganckie. Dodatkowo na znaczeniu zyskały otwarte przestrzenie i ich odpowiednie doświetlenie. To m.in. w tym nurcie popularne stało się łączenie salonu, jadalni i kuchni w jedno pomieszczenie. Dla osiągnięcia funkcjonalności konieczne było też zastosowanie właściwego wyposażenia – ono również musiało być praktyczne.

Modernistyczne meble, czyli jakie?

Odpowiedź na to pytanie można by było zamknąć w jednym słowie – użyteczne. Rozwińmy tę myśl. Jak wspomnieliśmy wyżej, praktyczność umeblowania stała się ważniejsza niż jakiekolwiek ozdoby. Komody i inne elementy wyposażenia pokoju dziennego czy sypialni musiały być pakowne, by zmieściło się w niej możliwie jak najwięcej przedmiotów. Jedna duża szafa w tym stylu mogłaby pomieścić tyle ubrań, co kilka mniejszych, utrzymanych w innym charakterze.

Nie oznacza to jednak, że np. meble do salonu czy sypialni były toporne. Wręcz przeciwnie! Zmienił się po prostu diametralnie ich charakter. Poniżej przeczytasz o tym więcej.

Barwy, struktury i materiały w duchu modernizmu

Prostota stylu modernistycznego stanowi o jego sile nie tylko pod względem funkcjonalnym. Design ten, mimo że wyzbyty charakterystycznych np. dla secesji ornamentów, ma inne, subtelniejsze elementy ozdobne. Meble w klimacie modernizmu zyskały bardziej „obły” charakter. Można wśród nich znaleźć np. stoliki kawowe o zaokrąglonych czy nieregularnych bokach, a także przytulne sofy, obite miękkimi, przyjemnymi w dotyku materiałami i często wyraźnymi obszyciami.

Tego typu aranżacja to przede wszystkim królestwo drewna, nierzadko połączonego z metalem. Typowe dla niej są więc stoły z drewnianym blatem i stalowymi nogami, np. w formie płóz. Duże znaczenie ma też dobór odpowiednich tkanin i obić. Zwykle są to delikatne materiały, w tym m.in. bawełna i len o gładkiej fakturze. Do ich produkcji zazwyczaj używa się tekstyliów w pojedynczym kolorze lub z łagodnym wzorem. W bardziej luksusowych wnętrzach nierzadko znajdują się meble z obiciami skórzanymi.

Jakie zaś barwy dominują w takich wnętrzach? W aranżacji modernistycznej duże znaczenie ma jasne światło. Dlatego preferowane są raczej neutralne kolory, w tym szarości, biel czy beż. Mocniejsze akcenty stosuje się raczej jako dodatek mający na celu ożywienie wystroju pomieszczenia.

meble-gusma-home

Moc dodatków w modernistycznym stylu

Skoro zaś o dekoracjach – jakie ozdoby najczęściej stosuje się we wnętrzach w stylu modernistycznym? Do najpopularniejszych należą obrazy. Wśród nich są nie tylko dzieła sztuki klasycznej, ale przede wszystkim nowoczesnej, w tym przedstawiające najróżniejsze, geometryczne formy. Malowane w śmiałych i żywych kolorach, rewelacyjnie dopełniają klimat modernizmu.

Sztuka jednak zdobiła nie tylko ściany, ale i podłogi. Niezbędnym elementem dekoracyjnym w opisywanym nurcie były dywany. Do dzisiaj dywany służą podkreśleniu charakteru i ociepleniu wystroju. Mnogość wzorów i kształtów dodatkowo poszerza możliwości personalizacji wystroju.

Gusma Home – oferujemy meble do salonu

Styl modernistyczny, choć narodził się w latach 20. XX wieku w klimacie pragmatyzmu i pewnej powojennej traumy, do dzisiaj cieszy się dużym zainteresowaniem. Naturalnie – przez lata ewoluował, jednak zachował swój pierwotny charakter. Czujesz, że ten typ aranżacji rezonuje z Twoim gustem? Marzysz o pokoju dziennym, sypialni, czy całym wnętrzu domu, urządzonym w tym duchu? Zachęcamy zatem do odwiedzenia naszego salonu w Poznaniu! W Gusma Home znajdziesz piękne meble, idealnie pasujące do tego stylu.